מוצרים להנקה


 
משאבות חלב- קיים מגוון סוגים של משאבות (ידניות וחשמליות). חשוב מאד להתאים את המשאבה לצורך של כל אמא. הנתונים החשובים להתייחס אליהם בבחירת משאבה הם תדירות השאיבות והסיבה לכך שהאם שואבת (למשל האם יש צורך בגברת חלב או שהאם רוצה להשאיר מנת חלב שאוב לצורך יציאה).
גם אמהות שחוזרות לעבודה ורוצות לשאוב חלב במקום העבודה יצטרכו לבחור משאבה התואמת לתדירות השאיבות ולתנאים במקום העבודה. למשל האם קיים חיבור לחשמל או שצריך לבחור במשאבה עם סוללות או שמשאבה ידנית היא הפתרון.
מומלץ ליצור איתי קשר לפני רכישת המשאבה על מנת להתייעץ ולקנות את המשאבה המתאימה ביותר לצרכי האם.


כרית הנקה - מספקת תמיכה לגוף האם והתינוק בזמן ההנקה או סתם בזמן מנוחה. נשים רבות משתמשות בכרית הנקה כבר בזמן ההריון (בשביל להקל על כאבי גם בשכיבה וכו') וכמובן שהיא יעילה מאד גם אחרי הלידה. יחד עם זאת, ישנן אמהות שמסתדרות מצוין ללא כרית הנקה ומסתפקות בכריות הקיימות בבית. אני מאד ממליצה על שימוש בכרית הנקה לצורך הנקה בלילה בחצי שכיבה.כאשר אני באה לאמא ליעוץ הנקה, אני תמיד מראה את התנוחת השכיבה עם כרית ההנקה על מנת להקל עליה בהנקות הלילה.


 

חזיית הנקה - הרבה אמהות אחרי לידה שואלות אותי: "האם אני צריכה ללבוש חזיית הנקה?" או "האם זה נכון שאם לא אלבש חזיית הנקה החזה שלי יפול?". אני תמיד עונה  שעניין הנפילה של החזה הוא רק מיתוס וחזיית ההנקה לא תשנה את מבנה השד שעובר שינוי כבר בהריון. האם צריכה ללבוש חזיית הנקה רק אם זה מוסיף לנוחות שלה.
ישנם אמהות שחייבות את החזיה כדי להרגיש שהשד מוחזק ובנוסף זה מאפשר להן לשים רפידות הנקה במידה ויש טפטופים או נזילות של חלב. גם במקרים בהם האם חשה רגישות או כאבים בפטמות, החזיה תמנע מגע לא נעים בפטמות ותקל על הכאבים. החזיה מאפשרת גם שימוש בקונכיות הנקה.
בעת בחירת החזיה, חשוב לשים לב שהיא לא הדוקה מדי. לחץ של החזיה במקומות שונם בשד עלול לחסום את מעבר החלב בצינורית.כורסת הנקה - אמא מניקה מבלה בשבועות הראשונים שעות רבות בהנקה ולכן חשוב שיהיה לה מקום בו היא יכולה לשבת בנוח. עבור חלק מהאמהות המקום הזה יכול להיות כורסת הנקה. היתרון של כורסת ההנקה היא האפשרות להתדנד תוך כדי ישיבה. זאת גם אפשרות נפלאה לאבות להרגיעה את התינוק. החיסרון של הכורסה הן משענות היד מעץ אשר מגבילות בצדדים וכאשר התינוק גדל לעתים מקום הישיבה הופך לצר מדי. חשוב מאד שהאם תנסה את הכורסה בזמן הנקה לפני הרכישה על מנת לוודא שנוח לה להניק בה.פופים להנקה - פתרון נוסף לשעות הרבות של הנקה הוא פוף. כבר בהריון הרבה נשים מדווחות שזהו מקום נוח לשבת או לנמנם בו. בשילוב עם כרית הנקה הוא מספק תמיכה לידיים ומאשר לשהות בו גם לאחר שהתינוק נרדם ולנוח איתו. כמעט כל אם תגיד שמאד נוח לשבת על פוף, אבל גם לא פשוט לקום ממנו!סינר הנקה - לאחר כמה ימים או שבועות אחרי הלידה, אמהות מתחילות לצאת לטיול עם התינוק. לא פעם עולה השאלה: "מה אניאעשה אם הוא יהיה רעב?". אני בדעה שאין מקום שלא ניתן להניק בו כי להאכיל תינוק רעב זה הדבר הכי טבעי בעולם. אולם יש אמהות רבות שחשות מבוכה מהנקה בציבור וחוששות מחשיפת חלקי גוף. סינר הנקה הוא פתרון מאד מתאים לאמהות שרוצות להניק מחוץ לבית או ליד אנשים ורוצות לשמור על פרטיות.
 
חולצת הנקה - אמא טריה שמניקה כבר לא יכולה לשלוף בספונטניות חולצה מהארון לפני שהיא יוצאת מהבית. היא צריכה לחשוב "האם זה יהיה נוח להניק עם זה בחוץ? האם לא יראו לי יותר מדי את הבטן או את הגב? האם נוח להרים אותה כדי לחבר את התינוק לציצי?" אמהות בדרך כלל יצליחו למצוא מתוך שלל הבגדים חולה מתאימה או שהיא יכולה לרכוש כמה חולצות הנקה. יתרון חולצות ההנקה היא שהן נועדו לאפשר פתח גישה לשד מבלי שנצטרך להרים את כל החולצה. כך ניתן להניק מבלי לחשוש שהבטן או הגב יהיו חשופים.

רפידות הנקה - בשבועות הראשונות, אמהות מניקות מתמודדות לעתים עם מצב של טפטופיי חלב בין ההנקות. זה המקום להרגיע את האמאות שלא חוות טפטופים ולומר שאין זה אומר שחסר להן חלב. רפידות ההנקה נועדו לספוג את טפטופי החלב בחזיה. קיימות סוגים שונים של רפידות חד פעמיות או רב פעמיות. הרפידות הרב פעמיות יותר ידידותיות לסביבה וזולות יותר בסופו של דבר.


היכן להשכיב את התינוק?
שינה אצל תינוקות הינו נושא רגיש אצל הרבה הורים אחרי הלידה והרבה הורים מטלבטים בנושא מהו המקום הטוב ביותר להשכיב את התינוק. לעתים דרוש זמן וניסוי וטעייה על מנת למצוא את המקום בו התינוק ישן הכי טוב - מה שיאפשר כמובן גם להורים לישון טוב יותר. ישנם הורים שבוחרים להשכיב את התינוק די מהר בחדר נפרד במיטתו והאם הולכת להניק את התינוק בחדרו בלילה. ישנם הורים שמעדיפים שהתינוק יהיה לידה בעריסה או עגלה (חשוב שתאפשר שכיבה של 180 מעלות) עד שאלה יהיו קטנים עבור התינוק ואז יעבירו אותו למיטה בחדרם או בחדר נפרד. ויש גם הורים שבוחרים בלינה משותפת ומשכיבים את התינוק במיטתם. להורים שרוצים לבחור באפשרות זו, קיימת מיטונת- עריסה נצמדת לשינה משותפת עם התינוק ניתן להשכיר או לקנות). היתרון של המיטונת הוא שניתן בקלות לקרב את התינוק להנקה בלילה מבלי לקום. חשוב שכל זוג יבחר באפשרות שהיא הכי נכונה מבחינתם (ושוב קיימים הבדלים בין הזוגות בהתאם להשקפת עולמם ודרך החינוך שהם בוחרים לעצמם.