הפסקת הנקה בלילה

כיצד גומלים תינוק מהנקת לילה?

בשבועות הראשונים לחייו, תינוק אמור לאכול לפחות 8-12 ארוחות ביממה. בחישוב פשוט, מדובר בהנקה כל שעתיים- שלוש. עוד בטרם הלידה, אמהות יודעות שתינוק אמור לאכול גם בלילה, אולם עד שהן לא קמות לילה אחרי לילה להניק אותו, אי אפשר להבין את ההעייפות הקשה והכמיה ללילה אחד שלם...
ישנם תינוקות אשר מתחילים לעשות הפסקה יותר ארוכה בין הארוחות במשך הלילה מגיל כמה שבועות - חשוב להבין ש-5 שעות שינה עבור תינוק קטן זה לילה!

ומה עושים אם בגיל שנה התינוק עדיין מתעורר כל שעתיים שלוש? בגיל הזה, ההתעוררות הינה כבר הרגל ולא הצורך באוכל. הרבה אמהות שפונות אלי תשושות ועל סף שבירה ("אולי אפסיק להניק וזהו!?") ואני ממליצה להן לגמול את התינוק מהנקת לילה על מנת שתוכלנה להמשיך להניק ולתפקד ביום.

הדרך הכי מהירה לגמילת לילה היא גמילה בבת אחת. הדרך שעליה אני ממליצה דורשת מעורבותם של שני ההורים וחשוב קודם כל שההורים יהיו נחושים. אני אפילו ממליצה שהאמא לא תהיה זו שתיגש לתינוק בלילה כאשר הוא מתעורר למשך כמה לילות. היא יכולה לישון בחדר אחר (עם אטמים!) ולומר לבן הזוג שגם אם קשה, לא להעיר אותה ולא להביא אליה את התינוק. ניתן לקבוע מראש מהן השעות בהן האמא לא מניקה (למשל בין 22.00 ל-6.00. כשהתינוק מתעורר, האבא יכול להציע לו מים, להרגיע אותו על הידיים או שמנשא ולהרדים אותו בחזרה. עדיף להתחיל את הגמילה בסוף השבוע כשהאבא יוכל להשלים שעות שינה ביום מכיוון שבלילות הראשונים הוא עלול לא לישון הרבה.
הזכרתי קודם את חשיבות נחישות ההורים. במידה ולא "נשברים", יש תוצאות תוך 3-4 לילות. לעומת זאת, אם ההורים נשברים ולאחר בכי ארוך האמא מניקה בכל זאת בלילה (כי אינה מסוגלת לעמוד בבכי), התינוק לומד שאם הוא בוכה מספיק, זה יגיע. 
חשוב להכין את התינוק ולהסביר לו במשך היום (לא משנה מה גילו) שאין יותר ציצי בלילה. אפשר לומר לו ש"ציצי עייף" "ציצי ישן" ו"תקבל ציצי בבוקר כשיהיה אור". מלבד משפטי הרגעה קצרים, לא כדאי לדבר או ליצור קשר עין עם התינוק בלילה.

מניסיוני האישי ושל הרבה אמהות שהדרכתי בתהליך כזה, תוך כמה לילות התינוק ישן (לפעמים לראשונה) לילה שלם.
בהצלחה!