יתרונות ההנקה או הסיכון שבאי-הנקה?


נכתב ע"י: דליה אבני - יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, אמא ל-3 בנים (שינקו במצטבר 6.5 שנים)

מזה שנים נהוג לדבר על "יתרונות ההנקה" כשרוצים להסביר לנשים למה הנקה חשובה ועדיפה על פני מתן פורמולה. הבעיה היא כי ממונח זה ניתן להבין שזה בסדר לתת פורמולה, אבל להניק זה יותר טוב. לאחרונה החלו להשתמש במונח אחר אשר משקף את המציאות בצורה מדויקת הרבה יותר: "הסיכון שבאי- הנקה". מונח זה מבטא בצורה ברורה הרבה יותר שלויתור על הנקה יכול להיות השפעה ממשית על בריאות האמהות והתינוקות.

מחקרים רבים חקרו את ההבדלים בין תינוקות שינקו לאלה שניזונו מפורמולה ונמצא כי לתינוקות שלא ינקו סיכון גבוה יותר לחלות במחלות זיהומיות, דלקת באוזן התחתונה, דלקת במערכת הנשימה התחתונה, זיהומים במערכת העיכול, השמנת יתר, סוכרת מסוג II, אסטמה, סרטן בילדות ביניהם סרטן הדם, ו-atopic dermatitis. כמו כן, מחקרים הראו הבדלים בהתפתחות מערכת העצבים והתפתחות קוגניטיבית בין התינוקות שינקו לאלה שניזונו מפורמולה. בנוסף, נמצא כי שכיחות המוות בעריסה נמוכה יותר אצל תינוקות יונקים.
מחקרים שבדקו את הקשר בין הנקה לתחלואה אצל נשים הוכיחו גם שאי הנקה קשורה בסיכון גבוה יותר לסרטן השד, סרטן השחלות, סוכרת מסוג II, מחלות לב והשמנת יתר.

המחקרים שהראו תוצאות אלה אינם חדשים ובכל זאת אחוז האמהות שמניקות עד גיל חצי שנה וממשיכות מעבר לכך בשילוב עם מוצקים כפי שמשרד הבריאות ממליץ נמוך יחסית. אולי הסיבה תמונה בכך שלא נהוג לדבר על "הסיכונים שבאי- הנקה"? למה גורמי הבריאות (רופאי הנשים והילדים ואחיות טיפות חלב) אינם אומרים בבירור לאמהות שהזנת התינוק בפורמולה במקום חלב אם מגדילה את הסיכוי לתחלואה? עניין הזה מטריד אותי מאד בתור יועצת הנקה שרואה כל כך הרבה אמהות מוותרות על הנקה. אמהות אלה אינן מבינות שיש בידיהן (או בשדיהן) משאב אדיר (וחינם!) שיכול לחסן את ילדיהם באופן טבעי מפני מחלות רבות.

אין ספק שמסע הפרסום שעושות חברות תחליפי החלב מצליח לשכנע רבים, כולל הרופאים. עצם השם "תחליף חלב" מנסה לרמוז שזהו תחליף ראוי לחלב אם ונתפס על ידי רבים לטובים כמעט כמו חלב אם. חברות הפורמולה הצליחו להחדיר מסר שאין הרבה הבדל בין הפורמולות לחלב אם, וש"בזכות המדע" הגיעו לפורמולה שמכילה את אותם רכיבים הנמצאים בחלב אם. לצורך כל משתמשים במונחים מקצועיים כגון "מכיל LCPUFA” (זה נשמע טוב אפילו אם לרוב האנשים אין מושג מה זה) או שמות כמו "top" או "advanced”. בעניין הזה אספר אנקדוטה קטנה: אמא אחת פנתה פעם ליועצת הנקה ואמרה לה: "אני רוצה להניק, אבל אם לא אתן בקבוק, איך התינוק שלי יקבל את כל הדברים הטובים שיש בתמ"ל?"!!

הזכרתי מקודם את הגורמים הרפואיים ובריאותיים: הרבה אמהות מדווחות על כך שרופא הילדים המליץ להן להניק. הבעיה היא שרופאי הילדים מטפלים בתינוק ואין להם את הכלים לסייע לאם בבעיות הנקה (כי הרופא מטפל בתינוק ולא באריזה של האוכל שלו – כלומר האם המניקה). וכך קורה שברגע שהאם נתקלת בקושי בהנקה או שהתינוק אינו עולה מספיק במשקל, ברוב המקרים ימליצו לאם להוסיף או לעבור לפורמולה. מצער אותי מאד שאין קשר הדוק יותר בין יועצות ההנקה לבין רופאי הילדים כטיפול משלים בתינוק.

סיבה אחרת שאני רואה כגורמת לויתור ההנקה היא היעדר תמיכה ממשפחה והחברה. לא מספיק שלאם יהיה הידע בחשיבות ההנקה ו"בסיכון שבאי- ההנקה". יולדת שאמה לא הניקה תשמע לא פעם: "את לא ינקת ויצאת בסדר גמור". גם בעלים אשר רואים את האישה סובלת ומתקשה להניק יגידו לה שזה בסדר להפסיק – העיקר שלא תסבול. ומה עם זכות התינוק לקבל את חלב אמו? אני מוצאת שתמיכת המשפחה ובן הזוג הינה גורם מכריע במאמצים של האם להמשיך בהנקה על אף הקשיים ולכן ההסברה צריכה להתמקד גם בהם.

בשנים האחרונות מערכת הבריאות משקיעה רבות בטיפול מניעתי והסברה בנושאים רבים כגון: תזונה נכונה ופעילות גופנית למניעת השמנה, בעיות לב, לחץ דם וסוכרת. לאור המחקרים הרבים שהראו את האפקט המניעתי של ההנקה על אותן בעיות, למה לא משקיעים יותר משאבים בהסברה על הסיכונים שבאי ההנקה?

אני סבורה שזהו תפקידו של כל העוסקים במקצועות סביב ההריון והלידה להוריד את הכפפות ולומר בצורה ברורה לנשים בהריון: "כן, ההחלטה לא להניק או להפסיק את ההנקה יכולה להזיק לך ולתינוק". הלוואי שיום אחד גם רופאי הנשים, רופאי הילדים ואחריות טיפות חלב יתנו לאמהות את המידע אודות הסיכונים שבאי- הנקה על מנת שכל אם תוכל לעשות בחירה מושכלת יותר. זוהי זכותה לדעת!