כיצד לתת בקובוק לתינוק יונק

קיימים מקרים בהם על אף שהאמא מאד רוצה להניק הנקה בלעדית, יש צורך במתן חלב בבקבוק (כמובן שעדיף שאוב). זה המצב למשל כשהתינוק מסיבות שונות לא מצליח להתחבר לשד או לא עולה במשקל. על אף שההנקה חשוב, הכי חשוב קודם כל לדאוג שהתינוק יאכל ויקבל קלוריות. יתכן גם שהאם אינה מסוגלת לעת עתה לייצר מספיק חלב עבור התינוק ויהיה צורך להשלים את ההנקה בתוספת מבקבוק. בכל המצבים האלה, חשוב לתת את הבקבוק בצורה שלא תפגע בהנקה.
ישנם תינוקות שמסוגלים לשלב אכילה מבקבוק ויניקה מהשד ללא בעיה. תינוקות אחרים (שאולי מתקשים יותר בהנקה) לאחר מתן בקבוקים מעטים יבינו שיש דרך קלה לקבל את האוכל (כאשר הבקבוק מזרים את החלב במהירות) ואינם מבינים למה מחזירים אותם לשד, שם עליהם להתאמץ. תינוקות אלה ייראו סימנים של דחיית השד אחרי כמה ארוחות מבקבוק. מצב זה מאד מתסכל עבור האמא שעושה את כל המאמצים להגיע להנקה בלעדית. אם כן, כיצד ניתן בקבוק לתינוק יונק על מנת להפחית את הסיכוי שידחה את השד:1. לבחור בקבוק מתאים - יש לבחור בקבוק עם פטמה עם מעבר איטית (בדרך כלל אלה שמגיל 0-6 חודשים). כדי לבדוק את הזרימה, אפשר להפוך את הבקבוק כשנמצא בתוכו נוזל ולראות אם הנוזל מטפטף לבד או שהחור מספיק קטן כדי לעצור את הנוזל. אנחנו נעדיף בקבוק שלא נוזל מעצמו. בנוסף, חשוב שהפטמה לא תהיה צרה מדי, אלה רחבה בדומה לשד אשר מתחיל בפטמה צרה ומתרחב בהילה.2. תנוחה - בעת האכלת התינוק, יש להושיב אותו עם תמיכה כך שנוכל לתת את הבקבוק כמעט במקביל לרצפה. זוית הבקבוק חשוב מאד מכיוון שהוא גם משפיע על הקלות בה החלב יצא מהבקבוק. מה שחשוב הוא שהתינוק יצטרך להתאמץ ולא שהחלב יזרום אליו.

3. לגרות את פי התינוק עם הפטמה על מנת לעודד אותו לפתוח פה גדול (כמו בהנקה) ורק אז להכניס את הפטמה של הבקבוק לפיו. השתדלו להכניס כמה שיותר מהפטמה על מנת שהשפתיים של התינוק יגיעו גם לחלק המתרחב. זאת על מנת שכשיחזור לינוק מהשד, הוא לא יתפוס את הפטמה בלבד אלא ישמור על פה פתוח על ההילה.

4. הקפידו שרק קצה פטמת הבקבוק בתוך פי התינוק יהיה מלא בחלב (כן, חלק מהפטמה יהיה ריק ולא, הוא לא יבלע אויר כי קצה הפטמה מלא בחלב).

5. תנו לתינוק 4-5 לגימות מהבקבוק ואז הטו מעט את הבקבוק חזרה כך שהפטמה ריקה לגמרי. תנו לתינוק למצוץ כמה מציצות על ריק (לא הוא לא בולע אויר - הוא מוצץ כמו על מוצץ). לאחר 4-5 מציצות על ריק, נותנים שוב כמה לגימות עם חלב וחוזר חלילה. דרך האכלה זו דומה יותר להנקה בה אין זרימה אחידה של חלב.

כמה עקרונות חשובים:
לוקח למוח שלנו בערך 20 דקות לקבל את מסר השובע. אם התינוק מקבל את כל תוכן הבקבוק ב-5 דקות, הוא לא יודע שהוא שבע וימשיך להראות סימני רעב. ההורים חושבים שהוא עדייו רעב, מכינים מנה נוספת וכך קורה שתינוק שאוכל מבקבוק כמות גדולה יותר ממה שהוא צריך. בהנקה התינוק יונק למשך 30-40 דקות וכך יודע להפסיק כשהוא שבע.

לכל תינוק יש צורך במציצה. כאשר הוא יונק, הוא נמצא על השד זמן רב וכך צורך המציצה מקבל סיפוק. אם התינוק מסיים בקבוק ב-5 דקות, הוא ימשיך לעשות תנועות חיפוש כי זה לא סיפק את צורך המציצה שלו. ההורים שוב עלולים לפרש את הסימנים האלה כרעב ויתנו לו מנה נוספת.

בעת האכלת תינוק מבקבוק, חשוב מאד להסתכל עליו ולקרוא את שפת גופו. חשוב שהתינוק יהיה זה שיקבע את קצב האכלה ולא שיצטרך לרדוף אחרי הזרם. תינוק שניזון מבקבוק אינו יכול לנשום בזמן שהוא בולע. ולכן אם הזרם מהיר, התינוק עסוק בבליעה כל הזמן ובקושי נושם. אחרי האכלה כזאת, נראה התינוק כאילו שהוא רץ מראתון, מתנשף ולעתים ממש במצוקה.

שמירה על עקרונות אלה יסייעו למנוע מצב שהתינוק יסרב להתחבר לשד. אם הדבר בכל זאת קורה, מומלץ להניח את התינוק בזמן מנוחה על החזה החשוף בצמוד לשד כשהוא עצמו לבוש בחיתול בלבד (ניתן לכסות את שניהם בשמיכה) כדי לסייע לו להתיידד מחדש עם השד. כך הוא שמוע את פעימות הלב של אמו, נושם את הריח שלה ומעורר מחדש את הרפלקסים הדרושים לצורך ההנקה.