גברים והנקה

כשאני מגיעה לביקור בית להדרכת הנקה, נמצא לרוב גם בן הזוג. אמנם כל גבר הוא שונה, אבל מנסיון של הרבה ביקורים, הצלחתי לזהות 3 קבוצות של גברים (כמובן שהחלוקה קצת סטריאוטיפית וניתן לראות אצל כל גבר מעט גם מהקבוצות האחרות).

הגבר המזדהה
זהו הגבר שמאד נוכח בזמן ההדרכה. הוא בדרך כלל מצטרף לשיחה, מקשיב בעניין רב לכל ההסברים ושואל שאלות בעצמו. הגבר המזדהה רוצה מאד שלאשתו יהיה קל יותר ולא תסבול מכאבים או קשיים בהנקה. הוא יספר לי בפרטים דברים שקרו עד אותו רגע ומביע דאגה רבה לאשתו ולשלום התינוק (שהרי כשההנקה לא מתנהלת טוב, יש לעתים השלכות על התינוק שאינו שבע, מרבה לבכות, לא עולה טוב במשקל). היולדת יודעת שבן הזוג שלה שותף מלא בנושא ההנקה ויהיה לה חשוב לקבוע את זמן ההדרכה כשבן הזוג נוכח. הגבר הזה מכיר ביתרונות ההנקה וחלב האם וחשוב לו שהתינוק ינק. הוא בהחלט מוכן להשקיע הרבה בשביל זה. אותו גבר ילך בדרך כלל ברצון לקנות או להביא כל ציוד נדרש שחסר ושיכול להקל על הקשיים (משחה, משאבת חלב וכו'). גברים אלה תומכים מאד ביולדת ומביעים הערכה למאמצים שלה להצליח בהנקה. אפילו שמעתי כבר מגברים מהסוג הזה את האמירה: "אם הייתי יכול, הייתי מניק בעצמי".
המלצתי לגבר המזדהה: "המשך כך!"

הגבר הנבוך
ישנם גברים שמאד בעד שהאישה תניק את התינוק אבל לא מבינים בעניין ומרגישים חסרי אונים מול הקשיים של היולדת. כאשר אני מגיעה להדרכה, גבר כזה אפילו אם נוכח לא תמיד מצטרף לשיחה מכיוון שהוא נבוך מהסיטואציה. הרי בהדרכה מתעסקים בשד שהוא בדרך כלל מקום פרטי והגבר אינו רגיל לראות את אשתו חושף איבר אינטימי. אם האישה מבקשת את עזרתו הוא נענה ברצון ומאד נכון לסייע. למעשה, גבר כזה נוטה לאמץ את הגישה של היולדת: אם היא רוצה להניק, הוא יתמוך בה. אם היא מחליטה לוותר, הוא יתמוך בה גם כי היא זו שעוברת את הקשיים על בשרה (תרתי משמע).
המלצתי לגבר הנבוך: רוב הנשים מפסיקות לראות בשד איבר עם הקשר מיני ברגע שהוא הופך לאמצעי האכלת התינוק (והרבה יותר מזה). תמשיך לתמוך באשתך - היא זקוקה לתמיכה שלך. הביע את הערכתך למאמצים שלה להצליח בהנקה. בקרוב ההנקה תהפוך לפעולה טבעית עבור שניכם. 

הגבר שאינו מבין למה צריך את כל זה
ישנם גברים שממש לא מבינים למה נשותיהם מתעקשות להניק אם זה לא הולך בקלות. לחלקם קשה לראות את האישה סובלת והם יודעים שיש דרכים חלופיות להאכיל את התינוק. על אף שרובם מכירים ביתרונות ההנקה, הם לא מבינים למה צריך להתעקש אם זה לא הולך. בזמן ההדרכה, הם בדרך כלל מסתובבים בבית ולא לוקחים חלק בשיחה. ניתן לראות מהבעתם שבעניהם ההדרכה מיותרת. בחלק מהמקרים גבר מהסוג הזה אפילו לא יהיה נוכח בזמן ההדרכה. לעתים נראה כי היולדת עצמה מעדיפה לקבוע את ההדרכה כאשר בן הזוג אינו נמצא כדי למנוע אי הנעימות. לרוב התנהגות זו של בן הזוג נובעת מדאגה ואכפתיות אמיתית ליולדת שסובלת והחשש כי אם היא תמשיך להתעקש, היא עלולה להתמוטט נפשית ופיזית. היולדת מרגישה במסר שבן הזוג משדר ובהיעדר תמיכה מצדו, דבר שישפיע על המוטיבציה שלה להמשיך להניק.
המלצתי לגבר שאינו מבין למה צריך את כל זה: אפילו אם אינך מבין את התעקשות אשתך, השתדל לתמוך בה ובדרך שהיא רוצה. לא פעם פגשתי נשים שויתרו מכיוון שלא הייתה להם תמיכה והצטערו מאד על כך. האישה עלולה לשמור תינה לבן זוגה על כך שהוא לא תמך כה ולראות בו את האחראי לכשלון ההנקה. גם אם נראה בהתחלה שהקשיים בלתי ניתנים לפתירה, קחו נשימה עמוקה, ברוב המקרים הדברים מסתדרים במהרה.

מה בעצם תפקיד בן הזוג בנוגע להנקה
בתקופה הראשונה (למשך 6-8 שבועות בערך), ההנקה אינטנסיבית מאד. בדובר בלפחות 8-12 הנקות ביממה ורוב הנשים ובני זוגם לא מגיעים מוכנים לשינוי הזה כלל. מדובר בהמון שעות שהאישה מקדישה לנושא ההנקה והטיפול בתינוק וזה מתיש מאד. הרבה אמהות מדווחות שהן בקושי מתפנות לצרכים הביסיים (אוכל, שירותים, מקלחת). אין מה לדבר על דברים מעבר לזה. האישה חשה תסכול גדול על כך שאינה מצליחה להתפנות לדברים אחרים ולעתים הבית נראה מוזנח בתקופה זו. היולדת זקוקה להמון תמיכה ועזרה. כאשר היא רואה שבן הזוג מתגייס ולוקח על עצמו לדאוג לבית (או למישהו שיעזור ליולדת) היא תרגיש הקלה גדולה. בזמן הזה התרומה של בן הזוג היא הכי חשובה.

אינני מזלזלת בכך שגם על בן הזוג עוברים דברים בתקופה שלאחר הלידה ומגיע לו התייחסות לכך. הגבר צריך להשלים עם העובדה שהוא נדחק הצידה לתקופה מסוימת והופך ל"נותן שירות". דווקא הפעולות הפשוטות כביכול הן החשובות ביותר לאישה בתקופה זו: לדאוג שלאישה יהיה מים בזצמן שהיא מניקה, לשאול אותה אם היא אכלה ולהכין ארוחה (שגם ישאר למחרת כהיא תהיה לבד ולא תוכל להכין). לעשות את הקניות וכמובן לאפשר לה ולעודד אותה לנוח מתי שרק אפשר.

כאשר הזוג הטרי נמצאים בתוך האינטנסיביות של הימים הראשונים, נראה לעתים כי זה ימשך לעד. יש זוגות שחושבים שרק להם קשה כל כך. שהרי כשהם פוגשים זוגות אחרים לילדים צעירים, לא נראה שאצלם המצוקה גדולה כל כך.יתכן שגם להם קשה והם לא מספרים או שהם כבר עברו את הגל הקשה ביותר בו עסוקים בהישרדות ולאט לאט מצליחים להוציא את הראש מהמים.

המסר העיקרי שלי הוא שחשוב להבין שהסיטואציה הזו היא זמנית! ככל שהתינוק יגדל, הוא יהיו רווחים גולים יותר בין הארוחות ומעין סדר יום שיאפשרו לאישה לנוח יותר ולחזור בהדרגה לתפקד כמו לפני הלידה. אז קחו נשימה עמוקה ותזכרו שככל שתעברו את התקופה הזו בצורה יותר קלה, קל יותר לחזור למצב הקודם בזוגיות.