כיצד מטפלים בגודש

גודש בחזה אחרי הלידה או בשלבים מאורחים יותר בתקופת ההנקה הינו דבר שכיח. יחד עם זאת, חשוב מאד לטפל בו על מנת למנוע מצב שהגודם ידרדר לדלקת וישפיע על יצור החלב. סיבה נוספת לכך שיש לטפל במהירות בגודש שנוצר היא שכאשר חלב עומד זמן רב בשד, מופעל מנגנון המאותת לגוף להוריד את היצור. מצב זה עלול להוביל לירידה חדה בייצור החלב לכמות שאינה עונה יותר לצרכים של התינוק.

מה מרגישים כשיש גודש:
גודש הינו תוצאה של בצקת בתוך השד, זאת אומרת הצטברות נוזלים בין הרקמות השונות המפעילות לחץ על כלי הדם וצינורות החלב הנמצאים בתוך השד.


מה הם הסימנים לגודש:
האישה שסובלת מגודש מדווחת בדרך כלל על כאב בחזה, מלאות קיצונית -
השד מתקשה (הרגשה שנהיה כמו אבן)
השד חם

דרכים לטפל בגודש:
בעת הגודש, חשוב לשחרר חלב מהשד עד שמרגישים הקלה ושהשד נהיה שוב רך יותר. ישנן כמה דרכים לשחרר את הגודש:

1. על ידי שאיבה במשאבה או סחיטה ידנית - שוב חשוב לשחרר את החלב רק עד להקלה. שאיבת יתר עלולה להחמיר את המצב. יתרון פתרון זה הינו כי הוא מאפשר לשמור את החלב (במקרר או בהקפאה) לשימוש עתידי. חשוב לקרוא מהן ההוראות לאחסון חלב אם.

2. ניתן לשים עלי כרוב על החזה באופן הבא: לקחת את העלים החיצונים (הרכים יותר) של כרוב לבן, להוריד את החלק הקשה ולדפוק על העלה עם כוס או מערוך (הנוזל המופרש מהשבירות של העלה מסייעות לספוג את הבצקת). מניחים את העלים על השד הגדוש בחזיה מסביב לפטמה (עדיף שלא יהיה מגע ישיר על הפטמה שלא ישאיר ריח) ולבדוק אחרי כשעה וחצי אם הגודש ירד. אם העלים התרככו מאד והגודש עדיין לא ירד, ניתן לשים עלים חדשים לעוד שעה.
פתרון זה נוח כאשר יש ליולדת אפשרות ללכת לנוח (עם העלים בחזיה) ולא לשרוף את זמן המנוחה בשאיבה.

3. במידה ואת הולכת למקלחת, תני לזרם מים החמים לזרום עלג בך למשך כמה דקות ותעשי עיסוי עדין מכיוון בית השכי לכיוון הפטמה. לאחר כמה דקות, ניתן יהיה לשחרר את החלב בצורה ידנית יותר בקלות. גם בפתרון זה, חשוב לשחרר את החלב עד להקלה בלבד ולעצור.

בין לבין, ניתן לשים קרחאו שקיות ירקות קפואים עטופים במגבת על השד כדי להקל על הבצקת. הקור יכווץ את כלי הדם ויפחית את הלחץ על צינורות החלב.