גברים והנקה

כשאני מגיעה לביקור בית להדרכת הנקה, נמצא לרוב גם בן הזוג. אמנם כל גבר הוא שונה, אבל מנסיוני של הרבה ביקורים, הצלחתי לזהות 3 קבוצות של גברים(כמובן שהחלוקה קצת סטראוטיפית וניתן לראות אצל כל גבר מעט גם מהקבוצות האחרות).

הגבר המזדהה
זהו הגבר שמאד נוכח בזמן ההדרכה. הוא ממש מצטרף לשיחה, מקשיב בעניין רב לכל מה שאני מסבירה ליולדת, שואל שאלות בעצמו. הגבר המזדהה מאד רוצה שלאשתו יהיה קל יותר ולא תסבול מכאבים או קשיים בהנקה. הוא יספר לי בפרטים דברים שקרו עד אותו רגע ומביע דאגה רבה לאשתו ולשלום התינוק (שהרי כשההנקה לא מתנהלת טוב, יש לעתים השלכות על התינוק שאינו שבע, מרבה לבכות, לא עולה טוב במשקל). היולדת יודעת שבן הזוג שלהם שותף מלא בנושא ההנקה ויהיה לה חשוב לקבוע את זמן ההדרכה כשבן הזוג יכול להיות נוכח. הגבר הזה מכיר ביתרונות ההנקה וחלב האם וחשוב לו שהתינוק ינק והוא מוכן להשקיע הרבה בשביל זה. אותו גבר ילך בדרך כלל ברצון לקנות או להביא כל ציוד נדרש שחסר ושיכול להקל על הקשיים (משחה, משאבת חלב וכו'). גברים אלה תומכים מאד ביולדת ומביעים הערכה למאמצים שלה להצליח בהנקה. אפילו שמעתי כבר מגברים מהסוג הזה את האמירה: "אם הייתי יכול, הייתי מניק בעצמי".
המלצתי לגבר המזדהה: "המשך כך!"

הגבר הנבוך
ישנם גברים שמאד בעד שהאישה תניק את התינוק אבל לא מבינים בעניין ומרגישים חסרי אונים מול הקשיים של היולדת. כאשר אני מגיעה להדרכה, גבר כזה אפילו אם נוכח לא תמיד מצטרף לשיחה מכיוון שהוא נבוך מכל הסיטואציה. הרי בהדרכה מתעסקים בשד שהוא בדרך כלל מקום פרטי. אם האישה מבקשת את עזרתו הוא נענה ברצון ומאד נכון לסייע. למעשה, גבר כזה נוטה לאמץ את הגישה של היולדת: אם היא רוצה להניק, הוא יתמוך בה. אם היא מחליטה לוותר, הוא יתמוך בה גם כי היא זו שעוברת את הקשיים על בשרה (תחתי משמע).
המלצתי לגבר הנבוך: רוב הנשים מפסיקות לראות בשד איבר עם הקשר מיני ברגע שהוא הופך לאמצעי האכלת התינוק (והרבה יותר מזה). תמשיך לתמוך באשתך - היא זקוקה לה, הביע את הערכתך למאמצים שלה להצליח בהנקה. בקרוב ההנקה תהפוך לפעולה טבעית עבור שניכם. 

הגבר שאינו מבין למה צריך את כל זה
ישנם גברים שממש לא מבינים למה נשותיהם מתעקשות להניק אם זה לא מסתדר. לחלקם קשה לראות את האישה סובלת והם יודעים שיש דרכים חלופיות להאכיל את התינוק. על אף שרובם מכירים ביתרונות ההנקה, הם לא מבינים למה צריך להתעקש אם זה לא הולך. בזמן ההדרכה הם בדרך כלל מסתובבים בבית ולא לוקחים חלק בשיחה. ניתן לראות מהבעתם שבעניהם ההדרכה מיותרת. בחלק מהמקרים גבר מהסוג הזה אפילו לא יהיה נוכח בזמן ההדרכה. לעתים אני חושבת שהיולדת מעדיפה לקבוע את ההדרכה כאשר בן הזוג אינו נמצא כדי למנוע אי הנעימות. לרוב התנהגות זו של בן הזוג נובעת דאגה ואכפתיות אמיתית ליולדת שסובלת והחשש כי אם היא תמשיך להתקש, היא עלולה להתמותת נפשית ופיזית. היולדת מרגישה במסר שבן הזוג משדר ובהיעדר תמיכה מצדו, המוטיבציה שלה להניק תגמר במהרה.
המלצתי לגבר שאינו מבין למה צריך את כל זה: אפילו אם אינך מבין את התעקשות אשתך, השתדל לתמוך בה ובדרך שהיא רוצה. לא פעם פגשתי נשים שויתרו מכיוון שלא הייתה להם תמיכה והצטערו מאד על כך. האישה עלולה לשמור תינה לבן זוגה על כך שהוא לא תמך כה ולראות בו את האחראי לכשלון ההנקה. גם אם נראה בהתחלה שהקשיים בלתי ניתנים לפתירה, קחו נשימה עמוקה, ברוב המקרים הדברים מסתדרים במהרה.

מה בעצם תפקיד בן הזוג בנוגע להנקה
בתקופה הראשונה (למשך 6-8 שבועות בערך), ההנקה אינטנסיבית מאד. רוב הנשים ובני זוגם אינם מוכנים לשינוי הזה כלל. מדובר בהמון שעות שהאישה מקדישה לנושא ההנקה והטיפול בתינוק וזה מתיש מאד. הרבה אמהות מדווחות שהן בקושי מתפנות לאכול, להתקלח וללכת לשירותים. אין מה לדבר על דברים מעבר לזה. האישה חשה תסכול גדול על כך שאינה יכולה להתפנות לדברים אחרי ולעתים הבית נראה מוזנח בתקופה זו. היולדת זקוקה להמון תמיכה ועזרה. כאשר היא רואה שבן הזוג מתגייס ולוקח על עצמו לדאוג לבית (או למישהו שיעזור ליולדת) היא תרגיש הקלה גדולה.

לעתים נראה לשניבני הזוג כי אינטנסיביות הזו תמשך לעד. מצב זה גורם להרגשת חוסר אונים ביחוד מכיוון שנראה לה שה
חשוב להבין שהסיטואציה הזו היא זמנית. ככל שהתינוק יגדל, הוא יהיו רווחים גולים יותר בין הארוחות ומעין סדר יום שיאפשרו לאישה לנוח יותר ולחזור בהדרגה לתפקד כמו לפני הלידה.
בקיצור, לקחת נשימה עמוקה