כיצד לייעל את השאיבהישנן סיבות רבות לכך שאם תצטרך לשאוב חלב לתינוקה: למשל תינוק שרק נולד ואינו מצליח עדיין לתפוס את הפטמה, או תינוק שיונק ואינו עולה במשקל בצורה מספקת וזקוק למתן תוספת בבקבוק. שאיבה היא גם דרך יעילה להגביר את יצור החלב שמסיבה כל שהיא לא מספק. וכמובן מקרה שהאם חוזרת לעבודה, רוצה לצאת מן הבית לכמה שעות או לישון כמה שעות רצופות בלילה.

ישנן כמה עובדות חשובות על שאיבות שעשויות להקל לכן את העבודה:
כמות החלב שמתקבלת בשאיבה אינה בהכרח מעידה על כמות החלב שיש בשד.
זה נובע מהעובדה שבמקרים מסוימים, לגוף שלנו יותר קשה לשחרר את החלב למשאבה. כאשר אם מניקה את תינוקה, מעורבים תהליכים פסיכולוגיים והורמונליים שגורמים לשחרור החלב ואותם תהליכים אינם תמיד פועלים באותה מידה בזמן השאיבה. יחד עם זאת, כמות החלב שמתקבלת בשאיבה עשויה לגדול משאיבה לשאיבה, אם ממשיכים לשאוב בתדירות קבועה.

לפני כל שאיבה, מומלץ לעסות את השד מאיזור בית השכי לכיוון הפטמה בסיבובים למשך כמה דקות. מומלץ גם להניח קומפרס חם על השד לפני כל שאיבה.

מומלץ לשאוב מהצד הראשון כ-7 דקות או עד שהזרם נגמר, לעבור לצד השני ולאחר מכן לחזור על הפעולה שוב 2-3 פעמים. גם אם הזרם נחלש או נפסק בצד הראשון לפני שעברת לצד השני, כאשר תחזרי שוב לצד הראשון, רוב הסיכויים שיהיה זרם חזק יותר.

במידה והשאיבות נועדו להגביר את כמות החלב, יש להמשיך בפעולת השאיבה 2-3 דקות לאחר שהזרם נפסק,  על מנת להמשיך את הגירוי ולאותת לגוף להגביר את כמות החלב שהוא מייצר.

עיסוי ולחיצות ידניות בזמן השאיבה עשויות להגביר מאד את כמות החלב שמתקבלת.צפי בסרטון המדגים כיצד לשאוב בצורה פעילה ויעילה.

המלצה נוספת: חשוב לבחור משאבה מתאימה בהתאם לנסיבות ותדירות השאיבות. קיימות ששוק משאבות רבות, החל ממשאבות ידניות שניתן לרכוש במחיר זול יחסית ועד למשאבה ברמת בית חולים שניתן להשאיל או לשכור תמורת תשלום חודשי. ישנם גם הבדלים אישיים בין אישה לאישה באשר ליעילות של סוג המשאבה. בנושא הזה כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה לפני רכישת משאבה.

לסיום, חשוב לציין כי שאיבה ידינית ללא משאבה אפשרית ויכולה להיות יעילה מאד, כפי שניתן לראות בסרטון הבא.